ANASAYFA
BAŞLARKEN
ARAÇ VE HAZIRLIK
ROTA
ÜLKELER
YOL İZLERİ
FOTOĞRAF GALERİSİ
DESTEKÇİLER
BEN KİMİM?
İLETİŞİM
Turkce English
ETAP1 : ASYA
ETAP2 : KUZEY AMERİKA
ETAP3 : GÜNEY AMERİKA
ETAP4 : AFRİKA
ETAP5 : AVRUPA
ETAP6 : FİNAL
 
DESTEKÇİLER ...
Benim düşünceme göre, destekçi ile sponsor arasında fark vardır. Size, dilimin ve kalemimin döndüğünce, benim indimdeki bu farkı açıklamaya çalışacağım.
Sponsor, bir etkinliği yalnızca parasal katkı sağlayarak kısmen ya da tamamen finanse eden kişi ya da kurumdur. Burada amaç, ya gönüllü olarak, yani karşılık beklemeden, o etkinliği ya da projeyi finanse etmektir -ki, çok az sponsorluk böyle bir kaygı taşır-; ya da kendilerine bir reklam, bir prestij v.s. bir katkı beklentisiyle sponsorluktur -ki, çoğu bu amaçla sponsor olur. İkinci tür sponsorlukta, sponsor olunan etkinlik ya da proje sahipleri, sponsorlarının kısmen ya da tamamen tahakkümündedir. Çünkü, burada ticari kaygı vardır, menfaat vardır v.s. Dolayısıyla, parayı veren, -bir parça- düdüğü de üflemek ister.
Destekçiler ise, bir proje ya da etkinliğe, kendi çalışma konusu dahilinde bir hizmet ya da ürünü herhangi bir kâr amacı gütmeden, bir maddi menfaat beklemeden, belki maliyetine ve hatta maliyetinin altında bir fiyata, kimi zaman da ücretsiz olarak temin ederek katkı sağlarlar.
Bu projenin destekçileri de, verdikleri ürün ya da hizmeti işte bu koşullarda sağlayanlardır. Bunun dışında, projenin harcamalarına ilişkin herhangi bir parasal katkı söz konusu değildir. Projenin tüm mali boyutu göz önüne alındığında sağlanan desteklerin parasal karşılıkları belki çok önemsenecek boyutta değildir. Ancak, bu desteklerin maddi katkısından çok, moral katkısı çok daha fazladır.
Beni destekçi arayışına yönelten iki ana sebep var: İlki, bazı işlerin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyduğum kalite ve titizliği sağlamak konusunda benim “nazımı” çekecek bir anlayış. İkincisi ve daha önemlisi ise, destekçilerin sağlayacağı teknik ve lojistik imkânların yanı sıra, isimlerinin bu projenin arkasında olmasından dolayı oluşacak itici güç, motivasyon ve vereceği cesaret. İşte bunları sağlayanlar kuruluşlar aşağıda. Umarım, bu sayfanın yayına başlamasından sonra bu liste uzayacaktır.
Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar, 1963'ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunar. Toplu taşımacılık alanında minibüs, “Sultan” ve “Doruk” markalı otobüsler, Land Rover lisansı ile "Land Rover Defender" 4x4 taktik tekerlekli arazi tipi araçlar, savunma sanayii için tekerlekli hafif zırhlı araçlar; nakliye ve lojistik sektörü için “Otokar” ve "Otokar-Fruehauf" markası altında treyler ve semi-treyler üretir. Şirket, aynı zamanda Altay Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi’nin ana yüklenicisidir.
SÜTRAK KLİMA VE SOĞUTUCU CİHAZLAR İMALAT SANAYİİ ve TİCARET A.Ş. 06.03.1985 tarihinde, Almanya'dan ithal edilen SÜTRAK klimaların ve soğutucu cihazların servis, garanti ve pazarlama işlemlerini, Türkiye ticari vasıta üreticilerinin hizmetine sunmak üzere İstanbul'da kurulmuştur. Müşterilerine (otobüs, minibüs, midibüs ve kamyon gibi ticari vasıta üreticileri ve yan sanayileri) daha iyi hizmet verebilmek için,1988 yılında Doğu Sanayi Sites,i 2. Blok No:4, Yenibosna adresine taşınmıştır. Burada servis, garanti ve pazarlama hizmetlerinin yanı sıra üretim yeteneğini de geliştirip klima üretmeye başlamıştır.
SET Mühendislik, 1991 yılında cam sanayine, cam kalıbı ve aksesuarları yapmak amacıyla kurulmuştur. Paşabahçe Grubu’na ait tüm cam fabrikalarıyla direkt olarak çalışmaktadır.
Bunun yanında 1999 yılından sonra Avrupa’daki cam fabrikaları ile temaslara geçilmiş olup, şu anda Almanya, Yunanistan, Fransa, Belçika, Avusturya, Portekiz olmak üzere, bir çok ülkelerdeki cam eşya üreticisi firmalara ihracat yapılmaktadır.
DESTEKCİLER LİSTESİNDEN ÇIKARILMIŞTIR !
Anasayfa | Başlarken | Araç ve Hazırlık | Rota | Ülkeler | Destekçiler | İletişim


Facebook Paylaş