ANASAYFA
BAŞLARKEN
ARAÇ VE HAZIRLIK
ROTA
ÜLKELER
YOL İZLERİ
FOTOĞRAF GALERİSİ
DESTEKÇİLER
BEN KİMİM?
İLETİŞİM
Turkce English
ETAP1 : ASYA
ETAP2 : KUZEY AMERİKA
ETAP3 : GÜNEY AMERİKA
ETAP4 : AFRİKA
ETAP5 : AVRUPA
ETAP6 : FİNAL
 
ROTA ...
Rota deyince akla, bir noktadan bir başka noktaya gitmek için çizilen güzergâh çizgisi gelir. İstanbul’dan İstanbul’a gitmek için nasıl bir rota takip edilir? İstanbul’dan kalkıp, İstanbul’a gideceksiniz. Nasıl bir rota çizerdiniz? Kadıköy’den Beyoğlu’na? Üsküdar’dan Mecidiyeköy’e?

Artık günümüzde navigasyon cihazları var. Bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz noktayı giriyorsunuz; size, en kısa şekilde bir rota oluşturuveriyorlar. Hatta, -genellikle bir bayan-, yolda giderken size nereden sağa ya da sola döneceğinizi, kavşağa ne kadar mesafe kaldığını, döner kavşakta kaçıncı çıkışı kullanacağınızı bile söylüyor. Artık yolunuzu bulmak çocuk oyuncağı. Peki, İstanbul’dan çıkıp, sürekli doğuya giderek tekrar İstanbul’u bulmak? İşte, o biraz zor iş. Bunu bir navigasyon cihazıyla tespit etmekte -eminim- zorlanırsınız.

Bu seyahatin rotasını çizerken, “Başlarken” sayfasında da söylediğim gibi, “en”ler önemliydi benim için; en kuzey-doğu, en kuzey, en güney, -yine- en güney, -yine- en kuzey v.s.

Toplam 5 kıta geçeceğim; Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Avrupa. Şimdilik sadece Asya rotamda ve -önceki Turafrika seyahatime oranla- nispeten daha az detaylı bir rota belirledim. Hedefler; Gobi Çölü, Moğolistan stepleri ve Kolyma Yolu (bir başka deyişle, ya da İngilizce deyişiyle, Road of Bones/Kemikler Yolu). Sonrası için çok fazla hedef belirlemedim kendime; biraz akışına bıraktım. Ama, esasen o bahsettiğim “en”leri tutturacak hızlı bir dünya turuydu, aklımda olan. Sonuçta şöyle bir şey çıktı ortaya:Bu rota çizgisi, seyahat sırasında değişiklikler gösterecek. Nasıl değişeceğini, aşağıdaki listede verilen, yola çıkmamdan itibaren kaydedeceğim ve yazılarımı güncellememle birlikte yeni eklemelerle artacak olan yol izlerimden takip edebileceksiniz. Bu listedeki her bir satır, belirtilen aralıkta geçmiş olduğum yol güzergâhını Google Earth’ten takip etmenizi sağlayacak. Bilgisayarında Google Earth bulunmayanlar, aşağıdaki linki “tık”layarak gerekli yazılımı indirebilirler:

http://earth.google.com/download-earth.html

Hepinize iyi “seyirler”.
Anasayfa | Başlarken | Araç ve Hazırlık | Rota | Ülkeler | Destekçiler | İletişim


Facebook Paylaş