ANASAYFA
BAŞLARKEN
ARAÇ VE HAZIRLIK
ROTA
ÜLKELER
YOL İZLERİ
FOTOĞRAF GALERİSİ
DESTEKÇİLER
BEN KİMİM?
İLETİŞİM
Turkce English
ETAP1 : ASYA
ETAP2 : KUZEY AMERİKA
ETAP3 : GÜNEY AMERİKA
ETAP4 : AFRİKA
ETAP5 : AVRUPA
ETAP6 : FİNAL
 
BAŞLARKEN ...
Nasıl bundan beş sene önce arabayla Afrika’ya gitmek benim için gerçekleşmesi zor bir hayal idiyse, o hayali gerçekleştirip, Afrika seyahatini 2006’da tamamladığımdan beri dünyanın çevresini -yine- arabayla “dönmek” de öyle zor bir düştü işte. 2007’de aklıma “düştü” bu plan; dönüşten sonra beni yeniden dürtmeye başlayan şeytanın hınzırca fısıltılarından en hain olanıydı.

Dünyanın çevresini dönmek niye? Yıllarca önce ispatlanmadı mı yuvarlak olduğu? Bunu yeniden ispatlamaya çalışmanın anlamı ne? Ama, ya değilse? Görmeden inanmam! Ya -yeniden- düzeldiyse?

Bu değil tabii esas sebep. Orası mı, burası mı, derken; neden hepsi olmasın, deyiverdim. Doğuya doğru başlamamın sebebi de, Asya’nın kuzeyinin benim için hep var olan esrarının çekiciliği. Bilinmeyenlerle dolu bir dünya, ayrı bir gezegen gibi... Sibirya’nın uçsuz bucaksız yalın stepleriyle başlayıp, Moğolistan bozkırlarını yılkı atlarıyla yarışarak geçmenin ardından, gulaglar’ın acı, keder dolu anılarını kokladıktan, Kolyma’nın, uğruna hayatlarını kaybetmiş insanların kemiklerinin üzerine kurulmuş o “cehennem yolu”nun çamuruna bulandıktan sonra, Asya kıtasının karadan ulaşılabilen en kuzey-doğu ucuna, Pasifik Okyanusu kıyısındaki Magadan şehrine vasıl olmak… Bunlardı, beni önce doğuya yönelten. Amacım, klasik “Orta Asya’ya, özüme dönmek” değil. Bunu o kadar çok işleyen oldu ki, hepimiz o bölgeyi ezbere biliyoruz artık. Oralara gidip, belgesel filmlerde izlediklerini bir de kendi gözleriyle görerek pekiştirmek; sınava girecek öğrencinin, konuları beynine nakşetmek için, sınav sabahı kitabı hızla ve son kez hatmetmesi gibi geliyor bana; aynı satırları defalarca okumak gibi... Benim için ilginç olan, az gidilene gitmek, az görüleni görmek; her ne kadar çoğuna ilginç gelmese de…

İşte böyle bir hevesle başladı bu dünyayı dolaşma fikri. Bu sefer fazla detaylandırmadım rotamı. Aralarda çok fazla hedef koymadım kendime. Biraz akışına, direksiyonun keyfine, yolun gidişine Bırakmak istedim. Ama, hepten hedefsiz bir seyahat de değil tabii, kastettiğim. Nasıl Afrika seyahatimde nihai hedefim Afrika’nın “en güney ucu” idiyse, bu sefer de “en”ler var seyahat rotamın üstünde: İstanbul’dan başlayıp, Asya’nın “en” kuzey-doğusuna; Kuzey Amerika’nın “en” kuzey-batısından, Güney Amerika’nın “en” güney ucuna; Afrika’nın -yine- “en” güney ucundan, “en” kuzey-batı ucuna; Avrupa’nın “en” güney-batı ucundan, İstanbul’a… Bu “en”ler, öncekindeki gibi gerçekten fiziksel “en”ler değil tabii ama, haritaya “şöyle bir” baktığınızda gözünüzün görebilecekleri, en azından. Rotamın detayını, “Rota” sayfamda görebilirsiniz. Ayrıca, seyahatim boyunca GPS’imle kaydedeceğim yol izlerimi de, aralıklarla yine “Rota” sayfama ilave edeceğim. Bu bağlantıları da kullanarak, o zamana kadar geçmiş olduğum yolların detaylarını Google Earth üzerinden izleyebileceksiniz.

Yola ne zaman çıkacağım? Bunu bilsem, size de söyleyeceğim. Yakın zamana kadar soranlara Mart sonu, diye cevap veriyordum. Tabii, bu yıl, yani 2009 yılı, Mart sonu… Önceki seyahatimin hazırlık dönemini hatırlıyorum da; nasıl karınca gibi çalışıyor, ne kadar kısa zamanda, ne kadar çok iş çıkarabiliyordum. Bu sefer öyle gitmiyor işler. Bu hazırlanma kısmında insan (ya da, ben insan) giderek daha da heyecanını yitiriyor sanırım. Artık, Mart sonu demiyorum soranlara; Nisan başı diyorum. Nasıl, zekice değil mi? “Niye o kadar uzattın?” diye soran olursa, “Ne uzatması? Başta 31 Mart’ta yola çıkmayı düşünüyordum, şimdi 1 Nisan oldu. Bir gün için mi yani?” diyebileceğim. Aslında, yavaş yavaş Nisan’ın ortasına doğru kaymaya başladı bile takvim. Bu yazıyı yazarken (11 Şubat) halâ bir sürü iş var, yapılması gereken. Şu ana kadarki hızım gösteriyor ki, 2 ayı bulur hepsini tamamlayabilmem. Bunu okuyacağınız web sayfasının tasarımı yapılmadı, hala logo yok ortada. Arabam yeniden doğduğu yere, Otokar’ın Arifiye’deki fabrika tesislerine döndü; yeni seyahate hazırlık amaçlı yapılacak bazı ilaveler ve değişiklikler için… Onun gelmesinden sonra daha benim yapacağım tadilatlar, ilaveler var. Bunlarla ilgili detayları da “Araç” sayfasından okuyabilirsiniz. Seyahatle ilgili yazışmalar var, vize müracaatları var, var, var, var. Bütün bunları 2 aya sığdırabilecek miyim, göreceğiz.

Şimdiki çıkış tarihi tahminim, 11 Nisan 2009 Cumartesi.

Anasayfa | Başlarken | Araç ve Hazırlık | Rota | Ülkeler | Destekçiler | İletişim


Facebook Paylaş